Zawartość

Sporty wodne

Vítkov leży w rozczłonkowanym terenie vitkovskiego pogórza (Vítkovská vrchovina), które jest częścią Niskich Jesioników. Krajobraz jest wyraziście podzielony dolinami dwóch rzek, głęboko wciętą doliną Moravice i doliną Odry.

Sporty wodne

Na rzece Moravice znajduje się Kružberská zapora (Kružberská přehrada), która służy jako zbiornik wody pitnej dla regionu opawskiego i ostrawskiego. Jej budowa, wraz z przyległymi ośrodkami letniskowymi, wywarła wyraźny wpływ na pierwotny, naturalny charakter krajobrazu.

Podczas wiosennych roztopów z okolicznych wzgórz spływają korytem Moravice duże ilości wody. Już na wiosnę ożywia się ruch turystyczny w rejonie dzielnicy Podhradí. Letniska ponownie zapełniają się, najbardziej niecierpliwi wyruszają na łono przyrody już w czasie, gdy na krańcach lasu jeszcze leży śnieg.

Sporty wodne

W 1992 roku dolina Moravice została ogłoszona parkiem przyrody o nazwie Moravice. Panują tu, głównie w miesiącach wiosennych, gdy Moravice nadaje się do spływów, sprzyjające warunki do uprawiania sportów wodnych.

Otwarcie sezonu na rzece Moravice odbywa się zwykle w któryś kwietniowy weekend. Dokładna data to, nie jak niegdyś zgodnie z tradycją na Wielkanoc, lecz ustalana jest w zależności od sytuacji na rzece na podstawie prognozy dyspozytorni Dorzecza Odry (Povodí Odry). W ciągu roku organizowanych jest kilka spływów po rzece Moravice, a sezon zamknięty zostaje ponownie w któryś weekend w miesiącu wrześniu.

Informacje o spływach na rzece Moravice znajdziesz na stronach Dorzecza Odry: http://www.pod.cz/

Informacje o organizowanych spływach na rzece Moravice znajdziesz na stronach stowarzyszenia wodniaków CAMPANULA: http://www.svcampanula.cz/
a także serwis dla wodniaków: http://www.vodackyportal.cz/

 

Wybierz język