Poplatek za odpad zůstává nezměněn - 588 Kč.
Obsah
Rady seniorům
Bezpečně doma
-
Vždy řádně zamykejte vstupní dveře bytu, a to i tehdy, pokud jdete třeba jen do sklepa, s odpadky nebo k sousedce. Dveře bytu pokud možno opatřete bezpečnostním zámkem, kvalitním pojistným řetízkem a panoramatickým kukátkem.
-
Pokud u vás někdo zazvoní, neotvírejte dříve, než se přesvědčíte, kdo za dveřmi stojí. Buďte opatrní, nevěřte hned každému, a pokud máte pochybnosti i přesto, že se osoba za dveřmi řádně prokáže například průkazem, zavolejte svým blízkým případně na policii.
-
Do bytu dovolte vstoupit pouze osobám, které dobře znáte. Cizím osobám nedůvěřujte a do bytu je nikdy nepouštějte, jednat s nimi můžete ve většině případů i mezi dveřmi! Pokud již budete muset do bytu vpustit cizí osobu, nikdy ji nenechávejte bez dohledu.
-
Nebuďte důvěřiví ani podomním prodejcům, kteří často lákají na prodej zdánlivě levných věcí.
-
Mějte na dohled důležitá telefonní čísla, abyste je v případě potřeby mohli ihned použít.
-
Klíče od bytu, peníze a osobní doklady nenechávejte na viditelných místech nebo bez dohledu. Větší množství peněz neuchovávejte doma, ale v bankách, spořitelnách nebo bezpečnostních schránkách.
-
O cennostech, které vlastníte, si pořiďte evidence a fotodokumentaci.
-
Musíte-li opustit na nějaký čas byt, vytvořte dojem, že není prázdný. Využít můžete například cenově dostupné elektronické spínací zařízení, které samo v určitou dobu rozsvítí světla, zapne rádio nebo TV.
-
V době své nepřítomnosti svěřte klíče od bytu pouze tomu, komu důvěřujete. Všímaví
-
sousedé jsou velmi dobrou ochranou před zloději, proto udržujte vzájemné sousedské vztahy.
-
Nemluvte s nikým o svých majetkových poměrech.
-
Cizím lidem nepůjčujte peníze.
-
Zdržujete-li se více doma a občas zajdete někam na návštěvu, sdělte to svým blízkým, aby vás nehledali.
Bezpečně na ulici ...
-
Než se vydáte ven, ujistěte se, zdali máte své doklady, peníze a cennosti v řádně uzavřené tašce nebo kabelce. Peněženku nenechávejte navrchu tašky nebo kabelky.
-
Noste u sebe finanční hotovost jen nezbytně nutnou pro váš nákup nebo uhrazení závazku.
-
Pokud jste majitelem kreditních karet, identifikační číslo karty (pin) nenechávejte v její blízkosti, ale zapište si jej a noste odděleně.
-
U bankomatů při zadávání pinu věnujte velkou pozornost, zdali za vámi nebo vedle vás někdo nestojí.
-
Nechoďte sami na odlehlá místa, po setmění se vyhýbejte rizikovým a tmavým místům, případně místům s minimálním výskytem dalších lidí.
-
Při návštěvě hřbitova nebo jiného místa nenechávejte bez dohledu svou tašku, zejména pokud v ní máte peněženku nebo klíče od bytu.
-
Nenechte se doprovázet od lidí, které neznáte.
-
Máte-li pocit, že vás někdo sleduje, přejděte na druhou stranu, zpomalte nebo zrychlete a přesvědčte se, zdali je někdo za vámi. Pokud tomu tak bude, pokuste se co nejrychleji dostat na místo, kde je více lidí, obchod nebo obydlí.
-
Při vstupu do domu dbejte větší pozornosti, jestli za vámi někdo nestojí a do domu nevpouštějte nikoho neznámého. Pokud bydlíte v domě s výtahem, nevstupujte do něj s neznámou osobou.
-
Pohybujte se tak, jak vám to umožňuje váš zdravotní stav, nepřetěžujte se. Pospíchání se nemusí vyplatit.
-
Jako účastník silničního provozu bedlivě sledujte provoz před tím, než vstoupíte do vozovky a přesvědčte se, zda ji můžete bezpečně přejít, aniž byste donutili přijíždějící vozidlo k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
-
Vozovku přecházejte především na přechodu pro chodce
Bezpečně v dopravním prostředku ...
-
Pokud je to možné, vyhýbejte se čekání na osamělých zastávkách, zejména po setmění.
-
V poloprázdném autobuse je nejbezpečnější místo co nejblíže k řidiči.
-
Ve vlaku vyhledejte místo v blízkosti ostatních cestujících. Pokud to bude možné, posaďte se co nejblíže ke dveřím, abyste měli možnost v případě nouze najít co nejdříve únikovou cestu.
Důležitá telefonní čísla:
150 - hasiči
155 - záchranná služba
158 - Policie ČR
556 312 277, 603 262 069 - Městská policie Vítkov
112 - evropské číslo tísňového volání;
Poslední aktualizace: 2. 6. 2022 12:56